Čajový mozek na Platónovi

15. prosince 2016 v 19:52 | Sin Ister |  World around Me
Dnes je Mezinárodní den čaje, což znamená, že ho oslavím jako každý jiný den v roce, tedy několika šálky čaje. Zkoušel jsem spousty druhů, od pu-erhu přes zelené až po nevím co, ale již delší dobu preferuji klasický černý, momentálně spíše indické assamy na úkor cejlonského. Občas si dám i kávu, samozřejmě vlastnoručně mletou, stejně jako čaj musí být sypaný. Piju samozřejmě i bylinky, ale to by bylo opravdu nadlouho. Je zvláštní, jak čaj dokáže ovlivnit mysl a vnímání, s mojí spotřebou bohužel občas i negativně. Ludvík Kundera, jestli se tedy nepletu, prohlásil něco ve smyslu, že po čaji je všechno ostřejší (nebo jasnější?). Ať už to řekl jak chtěl, zřejmě měl pravdu. Čaj opravdu zlepšuje kognitivní procesy, a na rozdíl od kávy tak činí nenásilně. Díky téhle kofeinové závislosti mi jako dárek bohatě postačí pytlík čaje a kniha. Jo dárky, to je teď aktuální téma. Člověk, který vymyslel Vánoce, zřejmě nepočítal s tím, že se v tomto období klidu a míru budou lidé chovat jako šílenci, brát obchody ztečí, půjčovat si kvůli tomu na sebevražedné úroky a doma uklízet fanatičtěji než Mr. Proper. Trošku se nám to zvrhlo, ale to je normální, civilizace opět upadá a degeneruje, stejně jako kdysi, a po období tohoto úpadku se následně začne zase zvedat. Klasická cykličnost dějin.

Když si z předchozího odstavce dáme do kupy záchytné body, což je zřejmě něco jako čaj-knihy-historie, dostaneme moji oblíbenou náplň volného času, což je četba historických knih, v mém případě zaměřená především na starověk. Řecko, Řím, Kartágo … baví mě to opravdu hodně, hledám inspiraci i analogie, zajímá mě, jak tehdy člověk žil a jak to sedí v porovnání s dneškem. Občas mi připadá, že dnešní člověk je oproti tehdejšímu duševně a fyzicky zakrnělý, ale nemusí to být úplně pravda. Tedy fyzicky zakrnělí jsme určitě, avšak máme aspoň mnohem menší úmrtnost (což ovšem nemusí být vzhledem k přelidnění zrovna výhoda). A duševně? Při četbě klasiků to tak může vypadat, ale pravděpodobně je dnes relativní množství přirozeně nadaných lidí v populaci zhruba stejné jako tehdy, naopak přístup ke vzdělání je dnes mnohem lepší. Je tu ovšem jedna velikánská nevýhoda, která se dá překonat jen velice těžce za pomocí železné disciplíny; lidé tehdy neměli tak neskutečně rozesrané mozky z přemíry zbytečných informací, sociálních sítí a mediálních hoven. To jim umožňovalo se věnovat dané věci mnohem intenzivněji a důkladněji než lidé dnes. Tuto výhodu neměli pouze lidé starověku, ale ještě pár generací zpátky. Všechna čest každému současníkovi, který se od toho dokáže odstřihnout a nedělá to pouze kvůli workoholismu nebo něčemu podobnému. Také myšlenka rovnováhy duše a těla dneska upadla. Dneska jste buď inteligentní nerd-chcípák, nebo svalovec-bezmozek. Jasně, ne vždycky, ale zpravidla. Samozřejmě se věnuji extrémům, protože šedá masa průměrnosti není vůbec zajímavá. Jak to ale bylo kdysi? Sókratés, když zrovna neučil mládež jak používat mozek, byl hoplíta a bojoval v Peloponéské válce. Platón, kromě sepisování nadčasových filosofických spisů, závodil jako zápasník naIsthmických hrách, a jak pravil klasik, byl to zkrátka a dobře "big heavy madafaka". Členové římského senátu běžně sloužili v legiích atd. atd. Tenkrát šla kultivace ducha ruku v ruce s fyzickou průpravou, což je přístup, který dneska velmi postrádám, navíc dnešní neurotičtí intelektuálové alá Woody Allen, salonní chytrolíni, hospodští povaleči, rachitičtí hipsteři, iPhone omladina apod. působí ve srovnání vyloženě směšně. Ale IT expertům bych to nakonec i odpustil, však spousta z nich vidí svoji budoucnost v oproštění se od těla a přenesení mysli na síť ve stylu Ghost in the Shell. Mimochodem, teď bude hraný film, což je opět super, protože se objeví zase spousta skalních fandů, kteří snad v době premiéry původního anime opusu magnum snad ještě ani nebyli na světě.No nic no.

To je vše, dnes ze mě asi více nevzejde. Říkám si, k čemu je tenhle blog dobrý, možná tak jako odkladiště mých zbytečných myšlenek, a ještě ke všemu odkladiště již takřka nepoužívané. Vedu si totiž papírový deník, občas digitální deník, což mi plně vyhovuje a nemusím nic veřejně sdělovat. Popravdě nechápu, proč si tohle vůbec někdo má zájem přečíst. Ale pokud to někoho zajímá, jeho věc. Tady jsou dveře otevřené všem a všemu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je autor tohoto blogu šílený?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama