Majetek

4. července 2014 v 21:02 | Sin Ister |  World around Me
Přichází mi to na mysl pořád znovu a znovu. Jsem na oslavě narozenin mé malinkaté neteře a synovce a vidím to. Dávání dárků, pózujte s každým z nich, pózujte s dortem, pózujte v novém oblečení, pojďte sem, pojďte tam …. jako loutky. Teď jsou ještě malincí, manipulace je jednoduchá a primitivní, ale všichni víme co přijde dál. Jdi do školy. Musíš do školy. Třetinu života. Jdi tam. Nechoď tam. Obleč si tohle. Neoblíkej si tohle. Kup to. Nekup to. V televizi říkali. Pan učitel říkal. Táta říká. Máma říká. Nemluv se mnou takhle. Kdo si myslíš že jsi? S tímhle chodit nebudeš. Kam jdeš? Kdy se vrátíš? Do jedné budeš doma! (…)

Společenský systém = teoreticky můžeš všechno co chceš, ale prakticky musíš co chtějí ostatní. Kdo jsou ostatní? Rodiče. Vaše rodiče ovládali jejich rodiče. O stupeň výš je zaměstnavatel. Potom stát. Potom korporace. Potom aliance. Potom bůh (?) (ví kdo).

Umělá inteligence. Velký sen lidstva už od dob antiky. Roboti, androidi, počítačové systémy. Inteligentní stroje se schopností se učit. Možná další vývojový level. Ale jaká je pravda?

Člověk je biologický stroj. Drtivá většina z nás jsou jenom inteligentní stroje rodičů. Vytvoření k obrazu svému, vychovaní dle jejich názorů, pohnutek a rozmarů, jejich hračky, oblečené a upravené podle jejich libovůle, usměrněné a poslušné, aspoň do té doby, dokud člověk neopustí rodné hnízdo. Ale ani tady to nekončí. Telefonáty, rady o které nikdo neprosil, víceméně vnucené, apely, pichlavé poznámky a žádosti, všechny postavené na iluzi mateřské lásky, která se však velice lehce může změnit v bezbřehý hněv a nadávky, kdykoliv se něco vymkne plánu. Jejich plánu. Loutkám se trhají nitky. Naše výtvory se bouří. Stroječek už jede na vlastní pohon a pomoc nepotřebuje. Karty se obrací.

Jsme doživotní majetek rodičů. Jejich výtvor. Jsou na nás hrdí především pro to, že jsme jejich. V doslovném významu. Dali nám genetický kód, jméno i zázemí. Jsme jejich androidi. V občankách máme svoje sériová čísla a naším jediným úkolem je pokračovat v nekonečném koloběhu sestávajícím převážně z celoživotní práce a na závěr potom stvoříme své vlastní pokračovatele. Jediným rozdílem mezi námi a mechanickými roboty je ten, že strojům to nevadí. Aspoň zatím. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Je autor tohoto blogu šílený?

Ano
Ne

Komentáře

1 Rum. Rum. | Web | 4. července 2014 v 22:20 | Reagovat

Tleskám.
Takhle jsem nad tím nikdy nepřemejšlela a musim říct, žes mi otevřel(a) oči.
Díky ti, cizinče.:D
Ave.

2 krysa krysa | 10. srpna 2014 v 11:13 | Reagovat

Tohle je sporné. Článek ucházející ovšem počítáš jen s drtivou převahou průměrnejch lidí. Který si myslej že jim to tak nějak klape. Myslej si že jsou "normální" správní, že fungujou dobře, bezchybný robůtci. Bezchybnej životní program. Ale ten program se stejně dřív nebo později sesype. A v takovou chvíli si tohle uvědomí. Čím víc se ti to sype, tím míň seš schopnej fungovat tak správně jako rodinky z televizních seriálu. "Oh chceme jen dvě děti, chlapečka a holčičku, velký zelený dům, zlatého retrívra a bílý laťkový plot. Tak to bude správné" Pak Retrívr chcípne, děti vyrostou, týpek se roseká v autě. Kvadruplegik. Maminka z toho začne jet na prášcích které jí napíše "doktor" mimochodem taky zajímavej úsek společnosti. A dcera objeví dejme tomu piko nebo jakoukoliv jinou českou lahodu. Rodinka zmizela. Najednou jsou z nich trosky. Maj bílej laťkovej plot. ale propadaj se vstříct pomalý sebevraždě. Pak jsou ale lidi co se tomuhle syntetickýmu štěstí vzpíraj. A pak aspoň nejsou zklamaný a hysterický z toho když se jim něco takovýho přihodí. Je to sranda, jo jo.

3 Krysa Krysa | 15. ledna 2015 v 16:27 | Reagovat

NEJSI FAKIN MRTVEJ ?

4 Sin Ister Sin Ister | 19. ledna 2015 v 19:34 | Reagovat

[3]: Nejsem, jenom fakin zaneprázdněnej a mám pocit, že zde nemám fakin co říct.

5 krysa krysa | 14. února 2016 v 1:10 | Reagovat

To je fakin skoda

6 krysa krysa | 14. února 2016 v 1:12 | Reagovat

Honziku. Kde je skutecnost?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama